Zachcianki w ciąży – ulegać czy nie?

Każda kobieta, która była w ciąży z pewnością choć raz doświadczyła ogromnego apetytu na jakąś potrawę. Ma to związek z szalejącymi hormonami, które w tym czasie są wyjątkowo aktywne oraz potrzebami organizmu, który w ten sposób sygnalizuje przyszłej mamie o niedoborach na różnego rodzaju substancje odżywcze, witaminy i minerały. Ciążowe zachcianki to nie jest kaprys kobiety, która może w środku nocy zjeść masło czekoladowe i przegryźć je kiszonym ogórkiem. To nic innego, jak sygnał od jej organizmu. 

Jakie zachcianki są najbardziej popularne w ciąży?

Zdecydowanie na pierwszym miejscu jest ochota na produkty kwaśne i słodkie. Kobieta może je jeść jednocześnie, co dla postronnej osoby może wydać się co najmniej dziwnym i nietypowym połączeniem. Kwaśne produkty uzupełniają niedobory witaminy C, natomiast słodycze – magnezu. Zjadanie tak odmiennych w smaku potraw jednocześnie zapobiega nudnościom, które bardzo często dotykają przyszłe mamy.

Ulegać zachciankom w ciąży, czy nie?

Jak najbardziej tak! Jeśli kobieta czuje niepohamowaną ochotę na jakąś potrawę, nie powinna jej sobie odmawiać, ponieważ jest to wyraźna informacja od organizmu, czego w danym momencie mu brakuje. Należy jednak w okresie całej ciąży kontrolować wagę i być pod stałą opieką lekarza, który w razie konieczności wskaże odpowiednie suplementy uzupełniające konkretne niedobory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *