Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

Kiedy zachodzimy w ciążę, powinnyśmy zrobić mały remanent w używanych przez nas kosmetykach. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre z nich mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla płodu. Co więcej, będąc w ciąży, możemy inaczej reagować na zawarte we wcześniej przez nas używanych kosmetykach substancje. Często pojawiają się m.in. reakcje alergiczne czy przebarwienia.

Jakich kosmetyków nie możemy stosować w ciąży (a przynajmniej powinnyśmy unikać)?

Bardzo niebezpiecznymi kosmetykami mogą okazać się wszelkie lakiery do paznokci, lakiery czy pianki do włosów, dezodoranty bądź wody perfumowane czy toaletowe. Zawierają one bowiem substancje chemiczne, które mogą powodować wady rozwojowe płodu. Wady te z kolei, w przyszłości mogą wywołać wczesną menopauzę u córek lub problemy z płodnością u synów.

Jeśli chodzi o kosmetyki zawierające w swoim składzie parabeny bądź syntetyczne utleniacze, np. BHA, zwiększają one ryzyko przyszłych zachorować na raka.

Kosmetyki wyjątkowo niebezpieczne dla płodu

Najniebezpieczniejsze dla płodu będą m.in. kosmetyki z witaminą A, gdyż wywołują one poważne uszkodzenia u nienarodzonego dziecka, a także kosmetyki z kwasem salicylowym, które mogą powodować zaburzenia krzepliwości krwi u noworodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *