Bunt dwulatka, jak sobie z nim poradzić?

Bunt dwulatka jest to moment w życiu naszego maluszka, kiedy zdaje sobie sprawę z tego, iż stanowi on odrębny organizm, a nie część rodziców. Zaczyna wówczas sprzeciwiać się woli mamy czy taty, krzyczy (np.”Ja sam/sama!” lub tak częste wtedy „Nie!”), tupie nogami, nie potrzebuje pomocy przy różnych codziennych czynnościach, a nawet ucieka.

Może być to niesamowicie trudny okres dla rodziców, jednakże istnieją sposoby, jak możemy poradzić sobie ze zbuntowanym dwulatkiem.

Pozwólmy mu na odrobinę samodzielności

Jeżeli nasza dwuletnia pociecha pragnie wszystko robić sama, dajmy jej wolną rękę (oczywiście nie podczas wykonywania każdej czynności). Przykładowo, kiedy dziecko próbuje samo wiązać buty, nie wyręczajmy go, tylko poczekajmy, aż sobie poradzi.

Warto informować dwulatka o planach

Jeżeli wcześniej poinformujemy dziecko o naszych planach takich, jak np. wyjście o sklepu, lekarza itd., będzie mogło przygotować się mentalnie do tej wizyty. Zdarza się oczywiście, iż usłyszymy słynne „nie”, jednak wówczas będziemy mieli czas, aby z nim o tym porozmawiać.

Proste komunikaty, bez słowa „nie”

Dwuletniemu dziecko korzystniej będzie mówić zdania typu „Uważaj, brytfanna jest bardzo gorąca, poparzysz się”, niż „Nie dotykaj tego”. Dziecko w tym wieku po prostu może tego „nie” nie przyjmować do wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *