BPA Free, co to oznacza?

BPA, czyli Bisfenol A jest związkiem chemicznym z grupy fenoli, który wykorzystuje się przy produkcji tworzyw sztucznych. Stanowi on składnik żywic epoksydowych oraz poliwęglanów, a więc znaleźć go można w różnych produktach wytworzonych z plastiku.

Jakie są źródła BPA?

Bisfenol A znajduje się m.in. w plastikowych butelkach, zabawkach, szczoteczkach do zębów, woreczka na ryże oraz kasze, a także w powłokach, które wyściełają puszki konserwowe. Co więcej, stosuje się go jako przeciwutleniacz przy produkcji tańszych, gorszych jakościowo kosmetyków czy produktów żywnościowych. Używany jest również np. do wytwarzania płyt CD i DVD oraz monitorów komputerowych.

Dlaczego BPA okazuje się takim szkodliwym związkiem chemicznym?

Ze względu na dobrą rozpuszczalność w cukrze i tłuszczach oraz budowie przypominającej żeński hormon płciowy – estrogen, może łączyć się właśnie z estrogenem, a co za tym idzie powodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. Ponadto, BPA przyczynia się do wywoływania cukrzycy, otyłości, problemów z tarczycą oraz płodnością.

BPA Free – dlaczego należy unikać tego związku, szczególnie w przypadku dzieci?

Na różnych opakowaniach produktów kosmetycznych czy żywnościowych znajdują się oznaczenia „BPA Free”. Warto wybierać właśnie takie produkty, aby mieć pewność, że nie narazimy swojego zdrowia. Jeśli chodzi o dzieci, Bisfenol A jest niezwykle niebezpieczny, gdyż ich organizmy nie posiadają wystarczającej zdolności do walki z toksynami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *